Welcome to MORAVISTIKA.CZ - O Moravě pro Moravu!
  Přihlásit se or Registrovat
::  Domů  ::  Ke stažení  ::  Zpět na účet  ::  Fórum  ::
   
Vyberte si...
· Domů
· Ankety
· Archiv článků
· AvantGo
· Doporučte nás...
· Fórum
· Ke stažení
· Kontakt
· Mapa portálu
· Návštěvní kniha
· Odkazy
· Poslat článek
· Přísně veřejné
· Recenze
· Reklama
· Seznam uživatelů
· Soukromé zprávy
· Témata
· Top 10
· Vyhledat
 
Víme, co chceme!?


 
Reklama
 
O dnešku...
Čas: 21:01
Den: Pondělí
Datum: 21. ledna
Rok: 2019

Svátky

Dnes: Běla
Zítra: Slavomír
Pozítří: Zdeněk

 
Počet přístupů
Zaznamenali jsme
1983270
unikátních přístupů od měsíce Leden 2010
 
Boční lišta
Přidat sidebar
 
Z obsahu témat

Historie
[ Historie ]

 
Informace

Hosting Blueboard.cz


TOPlist

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

 
Top 10 z fóra

 Korespondence MNK s Evropským parlamentem
 Korespondence s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání
 Otevřený dopis
 Problematika současné Moravy v médiích
 Karel starší z Žerotína
 Kolokvium o moravských symbolech
 Dopis prezidentce Moravského národního kongresu
 Přednáškový cyklus - 1. Morava v tzv. temném 10. století
 Smysl bádání o Moravě v 10.století
 Postřižiny svatého Václava

Fóra MORAVISTIKA.CZ - O Moravě pro Moravu!

 
Top 10 Downloads
· 1: Chřibský kámen
 
MORAVSKÉ SYMBOLY - VLAJKA - ANKETA
Publikováno: 11.02. 2012 - 18:26:54 Kým: Korektor
Doktorka poslal(a): "Na základě výsledků prvního Kolokvia moravských subjektů, které se konalo 4. února 2012 v Olomouci, předkládáme široké veřejnosti k posouzení, bohužel, již pouze jeden návrh (na začátku ankety byly původně 3 přijaté návrhy) jednoho ze základních symbolů každé země - vlajky. Díky přiložené anketě máte tedy možnost se vyjádřit k tomu, který návrh je pro vás přijatelný. Tato anketa bude probíhat až do 24. května 2012. Následně bude vyhodnocena a návrh s největším počtem anketních hlasů bude přijat za oficiální vlajku Moravy.

Vlajka č.1

Vlajka č.1

 

UPOZORNĚNÍ: Pro zvětšení vlajky klikněte myší na náhled!

ANKETA BYLA UKONČENA PŘEDČASNĚ DNE 20. května 2012 v 18.00 hodin s tímto výsledkem:

Vlajka č. 1 - 202 hlasů
Vlajka č. 2 -   59 hlasů
Vlajka č. 3 - 146 hlasůHISTORIE MORAVSKÉ VLAJKY

Historie moravské vlajky, resp. praporu (na rozdíl od vlajky pevně spojen s žerdí) je poměrně pestrá a poněkud nepřehledná. Za jeden z nejstarších praporů Moravy je považován heraldický prapor většinou čtvercového tvaru, používaný od 13. století, což je jeden z pozdějších typů tzv. gonfanonu (bojového praporu ve tvaru protáhlého obdélníka). Je na něm vyobrazena červenobíle šachovaná orlice se zlatou zbrojí na modrém listu praporu (podobná, jako např. na praporci markraběte Jošta Lucemburského nebo markraběte Karla I., pozdějšího císaře Karla IV.). Tento prapor se používal poměrně dlouhou dobu.

Když se začal uplatňovat princip, kdy na list praporu se přenášely pouze pruhy v barvách znaku, objevovaly se různé kombinace barev. Jedna z nejstarších podob je prapor s vodorovnými pruhy - červeným nahoře a modrým dole.

Z roku 1500 pochází nejspíš lancknechtský prapor celý bílý, se dvěma úzkými břevny blízko okraje listu, červeným nahoře a modrým dole, mezi nimiž je umístěn znak - červenobíle šachovaná orlice se zlatou zbrojí na modrém štítu.

Z roku 1611 je doložen dvoubarevný bílomodrý prapor s vodorovnými pruhy bílým nahoře a modrým dole. (Princip, že nahoře je barva figury a další pruh obsahuje barvu štítu tedy pravděpodobně volil u dvoubarevné figury jednu barvu jako hlavní, jak také podobně popisoval znak heraldik a genealog polského původu Bartoloměj Paprocký z Hlahol: orel bílý na červené šachovnici na štítu modrém). V tu dobu také moravští stavové při některých příležitostech nosili modrobílé kokardy. Moravské barvy tedy byly bílá a modrá.

Od 17. století se opět prapory doplňovaly celými znaky, často velmi komplikovanými, ale též různými symboly. Prapory byly zdobeny vyšíváním a třásněmi. Zástava jednoho z moravských praporů Legie arcivévody Karla z roku 1800 zobrazuje na bílém listu praporu poněkud nepřesný znak, červenožlutě šachovanou orlici i s červenožlutě šachovanou zbrojí na modrém štítu. Na praporu je ještě koruna nad štítem, růžové stuhy a list praporu je při okrajích nahoře i dole sledován řadou červených trojúhelníků.

Praktické potřeby zejména při výrobě většího počtu praporů však později vedly opět ke zjednodušení těchto obtížně zhotovitelných praporů. Na moravském praporu s pruhy se objevovaly již obě barvy figury. Trikolóra bílo-červeno-modrá se požívala z pruhovaných vlajek v podstatě nejdelší dobu, používali ji především slovanští Moravané. Na Slovanském sjezdu v Praze v roce 1848 (2. až 12. června) Moravané pochodovali pod trojbarevným bílo-červeno-modrým praporem s bílým vodorovným pruhem nahoře, červeným uprostřed a modrým dole. Německy hovořící Moravané naopak prosazovali barvy žlutou, červenou a modrou. Císařským dvorským dekretem z 31.července 1807 bylo moravským stavům za jejich věrnost, prokázanou v době Napoleonova vpádu, povoleno nošení uniforem podle zemských barev červené, modré a zlaté. Když se dne 13. 5. 1848 rozešel stavovský zemský sněm a ještě v květnu (31. 5.) bylo zahájeno zasedání tzv. selského zemského sněmu (zasedal téměř 8 měsíců až do 24. 1. 1849), jedním z bodů bylo i jednání o tzv. zemských barvách. Bylo rozhodnuto o barvách moravských červené a žluté. V dokumentu nazývaném moravská ústava z roku 1848 se však píše o moravských barvách, nikoliv o vlajce nebo praporu Pravděpodobně se tedy nejednalo o podobu vlajky. V tu dobu se barvami zemskými zpravidla rozuměly barvy, které se vyšívaly na modré uniformy a modré epolety. Modrá jako podklad tedy byla brána jako samozřejmost. Navíc tzv. moravská ústava z roku 1848 přestala platit hned v roce následujícím. Vlajky totiž byly používány nadále trojbarevné, ale žlutočervenomodré se žlutým vodorovným pruhem nahoře, červeným uprostřed a modrým dole. Později totiž rakouské úřady povolovaly trikoloru žlutočervenomodrou, kterou měli v oblibě především moravští Němci. Měli totiž v určitých obdobích v zemském sněmu převahu, např. v říšském sněmu za Moravany dokonce drtivou. (Např. "selský" zemský sněm v r. 1848 měl poměr vyrovnaný, říšský sněm v r. 1861 za Moravu 18 německy hovořící poslance a 4 česky hovořící, brněnské zastupitelstvo bylo zejména ke konci 19. století až po vznik republiky čistě německé). Proto někdy získala navrch varianta se žlutou. Tak psaly i Dačické listy z r. 1896: v barvách zemských, které dnes pro Moravu stanoveny jsou na trikoloru žluto-červeno-modrou, jelikož původní barvy země bílo-červeno-modrá, úřady vykládány za nepřípustné a zakazovány proto, že prý značí barvy všeslovanské.Později se však objevovaly moravské stuhy žlutočervené, opět však nešlo o prapory. Moravské zemské barvy žlutá, červená a modrá však oficiálně platily pouze do roku 1920, kdy v souvislosti s přijetím ústavního zákona č. 121/1920 Sb. z 29. února 1920 byly moravské zemské barvy zrušeny.

Žlutočervená vlajka, v současné době používaná některými moravskými iniciativami, tedy, podobně jako stuhy, zřejmě vznikla na základě mylné interpretace výroku zemského sněmu o zemských barvách a nemá pro historiky a heraldiky žádnou hodnotu, což potvrdil i Karel Müller, člen podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Stejná vlajka byla i tzv. vlajkou protektorátní, kterou navrhl jako svůj druhý návrh český heraldik dr. Karel Schwarzenberg. Tuto vlajku v 90. letech používalo Moravské občanské hnutí dr. Richtera. Tím jen podtrhlo současnou roztříštěnost v používání moravských symbolů. Povědomí o podobě moravské vlajky je malé, proto se často přidává na vlajku znak Moravy, aby bylo zřejmé, že se jedná o vlajku Moravy, popř. aby se lišila od podobných jinde ve světě (např. nizozemská provincie Severní Holandsko - Noord Holland nebo německý okres Severní Frísko - Nordfriesland v Šlesvicku-Holštýnsku).

Zdroj: Wikipedie

"
 
Anketa ke článku
Která z uvedených vlajek by se měla stát oficiální vlajkou Moravy?[ Výsledky | Ankety ]

Účastníků:
Komentářů 2
 
Související odkazy
· Více o tématu Domácí události
· Další články od autora Korektor


Nejčtenější článek na téma Domácí události:
MORAVSKÉ SYMBOLY - VLAJKA - ANKETA

 
Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.47
Účastníků: 17

Dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

 
Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 
Související témata

Historie

"MORAVSKÉ SYMBOLY - VLAJKA - ANKETA" | Přihlásit/Registrovat | 6 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: MORAVSKÉ SYMBOLY - VLAJKA - ANKETA (Hodnocení: 1)
Kým: Doktorka (a.ovcacikova@moravistika.cz) - 14.02. 2012 - 16:19:31
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.durancia.cz
Předseda politické strany Moravané ing.Trnka napsal o kolokviu, cituji: "Nepřejeme si být otravováni s podobnými blbostmi."
Dále ve svém pobouřeném dopise píše, že strana Moravané"...se děsí toho, že by o moravské vlajce rozhodovalo nějakých deset nebo patnáct lidí, když už přece bylo rozhodnuto."
Panu předsedovi Moravanů ušlo, že dvacet účastníků kolokvia v Olomouci nezastupovalo dvacet jedinců, ale moravských občanských subjektů a hlavně, že o ničem nerozhodovali, ale naprosto demokraticky navrhli anketu přístupnou všem Moravanům, tedy obyvatelům Moravy a příslušníkům moravského národa.
Obavy pana předsedy Trnky a jeho Moravanů, tedy straníků, vyzní nepochopitelně, když si uvědomíme, že to, čeho se tolik bojí, sami učinili.
Strana Moravané, poměrně nepočetná a bez zastoupení v takových městech jako Olomouc, Šternberk a jiných významných moravských městech, s volebním ziskem cca 0.20% se usnesla uvnitř sebe, že moravská vlajka bude nějak vypadat a jejich návrh je závazný pro 4 miliony obyvatel Moravy!!!
Vůbec si funkcionáři této strany nelámali hlavu s tím, že stranické rozhodnutí jedné jediné strany má na hony daleko k demokratickému vyjádření vůle všech občanů. I kdyby se návrh politické strany Moravané na podobu moravské vlajky většině obyvatel zamlouval, rozhodně se jim nemůže zamlouvat direktivnost a nadutá nadřazenost, se kterou rozhodli - v počtu kolem dvaceti osob - o čtyřech milionech Moravanů.
Pevně doufám, že ti, co si právě vzpomněli, že s přáním jedné strany mají své zkušenosti, slyší trávu růst.

PhDr.Alena Ovčačíková
prezidentka MNK

Re: MORAVSKÉ SYMBOLY - VLAJKA - ANKETA (Hodnocení: 1)
Kým: Doktorka (a.ovcacikova@moravistika.cz) - 27.02. 2012 - 15:24:13
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.durancia.cz
Vážený pane předsedo,
nikomu neupírám právo na názor, je-li podle vás jednání o podobě symbolů hovadina, nebudu vám to vymlouvat ani se na vás dívat přes prsty.
Já a mnozí další lidé však máme jiný názor a to ten, že o podobě by měla rozhodnout sama moravská veřejnost. Anketa probíhá, nejvíce hlasů má zatím vámi propagovaná varianta vlajky.
Musím dementovat informaci, která pochází od členů vaší strany, že vaši verzi vlajky žehnal pan arcibiskup na Velehradě. V obrazové dokumetaci je jednoznačně vidět, že pan arcibiskup žehná šachovanou variantu vlajky, kterou drží v rukách Josef Pecl a já. Zde: http://fotobanka.presscont.eu/displayimage.php?pid=1582&fullsize=1 [fotobanka.presscont.eu]
Záměrně jsem neumístila tento obrázek na svých stránkách k anketě, abych nikoho neovlivňovala. Nikdo z nás nemá patent na pamět, všichni se můžeme někdy mýlit a proto je lépe vyvarovat se emocí a urážek.
Osobně mne velmi trápí, že se stále nemůžeme mezi sebou dohodnout.
Re: MORAVSKÉ SYMBOLY - VLAJKA - ANKETA (Hodnocení: 1)
Kým: jurtom (jurcik-tom@volny.cz) - 09.03. 2012 - 10:48:57
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Vážená paní doktorko, vlajka, kterou žehnal pan biskup, připomíná spíše standartu, která rovněž patří do souboru státních symbolů. Co se týká tří navržených vlajek, z estetického hlediska i mně se nejvíc zamlouvá třetí návrh, byť je tam i žlutá barva, kterou v monarchii upřednostňovali moravští Němci. Tento argument lze úspěšně odmítnout s tím, že Morava byla jednou ze zemí rakouské monarchie, která se do značné míry zasloužila o zachování slovanských národů v monarchii. s pozdravem Mgr. Tomáš Jurčík, Chomutov
Re: MORAVSKÉ SYMBOLY - VLAJKA - ANKETA (Hodnocení: 1)
Kým: Moravian (moravian@seznam.cz) - 20.05. 2012 - 04:47:42
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Vážený pane Jurčíku! Protože důvodně předpokládám, že jste se slavnostního obřadu žehnání moravským vlajkám na Velehradě nezúčastnil, měl byste vědět, že vlajek tam bylo více v různých provedeních, včetně vlajek spolkových. Já osobně toto žehnání chápu jako symbolický akt žehnání moravské vlajce jako takové, tedy symbolu, bez ohledu na konkrétní provedení. Jinak bychom mohli říct, že přesně stejným vlajkám, které ovšem při tom nebyly, žehnáno nebylo. Co je však důležitější, žehnáno bylo naší práci pro Moravu a Moravany. Autory vlajky těší, že se Vám nejvíc líbí právě naše provedení vlajky (3)  však také byla během vývoje průběžně předkládána většímu počtu laických hodnotitelů vzhledu. K Vašemu přesvědčení, že žlutou barvu upřednostňovali moravští Němci, musím uvést, že v souvislostí s naší vlajkou se mýlíte. Především v tom, že se jednalo o moravské Němce. Nebyli to žádní Němci, ale stejně tak, jako slovanští Moravané, byli především Moravany či Rakušany podle toho, jak to ten který cítil. Byli to tedy z našeho pohledu Moravané německého jazyka. Na Moravě nebyli Moravany a Rakušany současně jen obyvatelé slovanského (moravského zemského) jazyka, ale i Židé, atd. Stejně tak, jako dnes např. Řekové, Vietnamci, Kubánci, ... Příslušníci těchto národností se cítili a cítí být Moravany stejně tak, jako Moravané slovanského jazyka. Nepovažuji tedy za vhodné připomínat či zdůrazňovat "moravské Němce". Na Moravě nebyl takový antagonismus až šovinismus, jaký vytvořili Češi v době národního obrození a který v Moravě sousedním Česku stále přetrvává. Uvědomte si, prosím, do jaké míry neslovanští Moravané jak v minulosti, tak v současnosti obohatili a obohacují společenský rozvoj. Zkuste si představit, jak ochuzeno by bylo i dnešní umění a věda, kdyby se z ČR vystěhovali všichni umělci a vědci jen židovského původu. O kolik chudší by byla moravská kultura, kdyby nebylo rodem Řekyň Marthy a Teny Elefteriadu, Froso Tarasidu a dalších. Kdyby nebylo moravských, slovenských a židovských umělců, o české kultuře by se pravděpodobně mohlo přestat mluvit vůbec. Ostatně  co se týká polepšení moravského znaku  o ně se postaral zemský hejtman Jindřich z Lipé. Pokud je mně známo, určitě se nejednalo o příslušníka neslovanského rodu. Zemský sněm však polepšení nepotvrdil; k tomu došlo až králem Ferdinandem II. r. 1628 a poté se používaly obě barevné varianty. Varianta po polepšení je ovšem (a snad i proto ji moravský sněm odmítl) heraldicky nesprávná. Protože však polepšení, jakkoli je problematické, uznáváme jako výsadu, použili jsme barvy orlice po polepšení na žluto-červeno-modrý list vlajky (zde je už vexilologicky v pořádku) a heraldicky i vexilologicky správný moravský znak (s červenou šachovnicí na bílé orlici) jsme umístili do vrchního a středního pruhu blíže žerdi. Jak vidíte, s tzv. moravskými Němci, jak je nazýváte, nemá žlutý pruh na vlajce vůbec nic společného.
Re: MORAVSKÉ SYMBOLY - VLAJKA - ANKETA (Hodnocení: 1)
Kým: Doktorka (a.ovcacikova@moravistika.cz) - 20.05. 2012 - 14:43:38
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.durancia.cz
 
Vážený pane magistře,
děkuji Vám za Vaši připomínku a za zájem, který jste projevil o danou problematiku.
Žehnání moravské vlajky panem olomouckým arcibiskupem mělo význam prestižní. Nelze v něm spatřovat snahu preferovat tu či onu variantu vlajky. Samotnému aktu byli přítomni vlajkonoši s nejrůznějšími variantami vlajek i jiných symbolů, - standart.
Ve věci samotné vlajky probíhá anketa a její výsledek bude akceptován promoravskými subjekty jako dočasná podoba vlajky. O té skutečné rozhodne až oficiální moravský zákonodárný sbor a jeho rozhodnutí nelze předjímat. Z toho důvodu ve veřejné anketě přijímáme oficiální variantu, která zamezí živelnému nošení všech variant s často obskurními okolnostmi vzniku.
Přispějete-li konstruktivními připomínkami k tvorbě budoucí moravské vlajky, o níž bude rozhodovat moravský zákonodárný sbor, budeme rádi.

S pozdravem

PhDr.Alena Ovčačíková prezidentka MNK
Re: MORAVSKÉ SYMBOLY - VLAJKA - ANKETA (Hodnocení: 1)
Kým: jurtom (jurcik-tom@volny.cz) - 24.05. 2012 - 05:40:06
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Vážená paní doktorko,předem se omlouvám za velké zjednodušení této problematiy, protože zevrubné pojednání by pro daný okamžik nesplnilo svůj účel. Máme to v současné době dost pomotané. Před vznikem Československa byla vlajka Čech červenobílá. Po jeho vzniku byl jako slovenská část vlajky vsunut modrý klín s tím, že každá země má svou část - Čechy červenou, Morava bílou a Slovensko modrou. Zemské uspořádání přežilo až do komunistického puče v roce 1948, kdy byly vytvořeny kraje. Od té doby je Morava odstrkována na druhou kolej nejen politicky, ale zejména ekonomicky. Přímo smrtelnou ránu se Moravě pokusili zasadit polistopadoví vládci, kteří nejdříve odstranili kraje vytvořením velkých okresů, které byly později nahrazeny novými kraji s tím, že kraj Vysočina úplně zrušil hranici mezi Čechami a Moravou. Tak po právní stránce Morava jako samostatná země přestala existovat. přestala existovat. To nelze chápat jinak než jako výraz nepřípustného nacionalismu některých českých představitelů, kteří využívají své početní převahy v zákonodárných sborech. Snahy o důsledné počešťování všech obyvatel republiky jsou v poslední době patrné zejména v televizi a rozhlase, ve kterých se důsledně používá název Češi všude tam, kde by se hovoří o občanech či obyvatelích celé republiky. Pokud se někdo obrátí na vedení ČT s tím, že se dopouštějí chyb, to se tváří, že nerozumí. Vždyť máme společnou českou vlajku, společnou hymnu atd. O tom, že se jim to pro Moravu zhoubné konání daří, svědčí nejlépe to, že i v Ostravě se při mezistátním fotbalovém utkání ozývalo "Češi! Češi!", i když většina fandů byli Moravané a Slezané. Pravděpodobně tomu přispívá i odpor části Moravanů k hovorovému názvu Česko. Kdo celá desetiletí poslouchal Hlas Ameriky, má ten název dávno zažitý. K nápravě tohoto stavu nepochybně přispěje i zavední moravské vlajky. Čím dříve, tím lépe. Její používání vedle státní vlajky České republiky, kterou Češi omylem chápou jako vlajku českou, jim snad napoví, že oni sami žádnou vlajku nemají a vrátí se k původní vlajce červenobílé. Ale i bez toho vznik oficiální moravské vlajky, která bude regulérně vyvěšována vedle státní vlajky a vlajky EU, přispěje k opětovnému chápání Moravy jako jedné ze zemí České republiky, nikoli jako součást Čech. Ze dvou návrhů tomu účelu poslouží spíše vlajka červenožlutá než trikolóra, která by mezi jinými už existujícími spíše zanikala, protože je odlišují jen jejich národní znaky.
UPOZORNĚNÍ! - Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv jeho další šíření je bez písemného souhlasu redakce zakázáno!
© Copyright PRESSCONT® - Czech Internet Agency. 2001-2019. All rights reserved!
You can syndicate our news using the following files: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund

:: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::