Welcome to MORAVISTIKA.CZ - O Moravě pro Moravu!
  Přihlásit se or Registrovat
::  Domů  ::  Ke stažení  ::  Zpět na účet  ::  Fórum  ::
   
Vyberte si...
· Domů
· Ankety
· Archiv článků
· AvantGo
· Doporučte nás...
· Fórum
· Ke stažení
· Kontakt
· Mapa portálu
· Návštěvní kniha
· Odkazy
· Poslat článek
· Přísně veřejné
· Recenze
· Reklama
· Seznam uživatelů
· Soukromé zprávy
· Témata
· Top 10
· Vyhledat
 
Víme, co chceme!?


 
Reklama
 
O dnešku...
Čas: 21:07
Den: Pondělí
Datum: 21. ledna
Rok: 2019

Svátky

Dnes: Běla
Zítra: Slavomír
Pozítří: Zdeněk

 
Počet přístupů
Zaznamenali jsme
1983273
unikátních přístupů od měsíce Leden 2010
 
Boční lišta
Přidat sidebar
 
Z obsahu témat

Bezpečnost
[ Bezpečnost ]

 
Informace

Hosting Blueboard.cz


TOPlist

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

 
Top 10 z fóra

 Korespondence MNK s Evropským parlamentem
 Korespondence s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání
 Otevřený dopis
 Problematika současné Moravy v médiích
 Karel starší z Žerotína
 Kolokvium o moravských symbolech
 Dopis prezidentce Moravského národního kongresu
 Přednáškový cyklus - 1. Morava v tzv. temném 10. století
 Smysl bádání o Moravě v 10.století
 Postřižiny svatého Václava

Fóra MORAVISTIKA.CZ - O Moravě pro Moravu!

 
Top 10 Downloads
· 1: Chřibský kámen
 
Moravané, spojte se!
Publikováno: 06.02. 2012 - 10:41:15 Kým: Korektor
Doktorka poslal(a): " Pod tímto heslem proběhlo v sobotu 4. února v Olomouci první kolo rokování o podobě moravských symbolů. Rokování se účastnilo celkem deset subjektů usilujících o rehabilitaci Moravy a moravského národa. V téměř sibiřských mrazech se sjeli do Olomouce účastníci z Brna, Zlína, Kroměříže, Holešova, Rožnova pod Radhoštěm, Olomouce a jejího okolí.

Nejbouřlivější debata se strhla kolem vzhledu moravské vlajky. Nejvíce subjektů - Moravský národní kongres, Moravskoslezská akademie, Iniciativa Srdce pro Moravu a další, které své stanovisko zaslaly elektronicky - podporovaly stávající užívanou vlajku dvoubarevnou žlutočervenou se znakem moravské orlice.
Tyto subjekty uznaly, že tato podoba vlajky, je historicky nejmladší, ale přesto její používání doporučují a upřednostňují, protože se od roku 1990, kdy započal boj za rehabilitaci Moravy a Moravanů, je tato vlajka používána moravským lidem i některými úřady na Moravě. Vlajka bývá vyvěšována ve významné dny na veřejných budovách a nošena v průvodech. Menší skupina hájila podobu vlajky, respektující starší kořeny z doby markrabství moravského. Jednalo se o vlajku trojbarevnou bílo-červeno-modrou nebo žluto-červeno-modrou.
Nejvíce subjektů vyjádřilo názor, že podoba vlajky včetně heraldických zásad a hledisek je druhořadým problémem. Primární a nezbytné je, aby byla přijata, právně ochráněna a používána ta podoba vlajky, která bude nejvíce vyhovovat moravskému lidu.
Iniciativa Srdce pro Moravu s největším podílem členů do třiceti let věku se vyjádřila, že není možné moravskému lidu vnucovat něco, co mu není vlastní a nutit ho přijímat podobu vlajky, kterou lid nezná.
Po dvouhodinové diskuzi účastníci rokování přijali návrh hlasovat o jednotlivých podobách vlajek a tři vlajky s největším počtem kladných hlasů budou zařazeny do ankety, které se mohou účastnit všichni občané Moravy i Moravanů žijících mimo moravské území.  Hlasování proběhne na portálu MORAVISTIKA.CZ a bude ukončeno dne 24. května 2012.
Kromě vlajky jednali účastníci i o písni, která se stane moravskou hymnou. Nejčastěji byla navrhována píseň Moravo, Moravo a píseň Jsem Moravan.
Bouřlivost rokování dokazuje, že problém moravských symbolů není Moravanům lhostejný a že k němu přistupují odpovědně a se zaujetím pro věc.
PhDr. Alena Ovčačíková

Prezidentka MNK PhDr. Alena Ovčačíková PhDr. Alena Ovčačíková PhDr. Alena Ovčačíková přednáší návrhy Moravského národního kongresu Pečlivý zápis z jednání kolokvia... Ing. Josef Pecl Docent Bílý přednáší svůj návrh Pan Olšanský přednáší svůj návrh Zástupci Inciativy Srdce pro Moravu Jeden z návrhů moravské vlajky přivezl pan Olšanský Mgr. Robert Keprt vystupuje v diskuzi

© Photo: Mgr. Pavel Špatenka

"
 
Související odkazy
· Více o tématu Domácí události
· Další články od autora Korektor


Nejčtenější článek na téma Domácí události:
MORAVSKÉ SYMBOLY - VLAJKA - ANKETA

 
Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.66
Účastníků: 3

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

 
Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 
Související témata

Politika

"Moravané, spojte se!" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Moravané, spojte se! (Hodnocení: 1)
Kým: Doktorka (a.ovcacikova@moravistika.cz) - 14.02. 2012 - 16:17:55
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.durancia.cz
Předseda politické strany Moravané ing.Trnka napsal o kolokviu, cituji: "Nepřejeme si být otravováni s podobnými blbostmi."
Dále ve svém pobouřeném dopise píše, že strana Moravané"...se děsí toho, že by o moravské vlajce rozhodovalo nějakých deset nebo patnáct lidí, když už přece bylo rozhodnuto."
Panu předsedovi Moravanů ušlo, že dvacet účastníků kolokvia v Olomouci nezastupovalo dvacet jedinců, ale moravských občanských subjektů a hlavně, že o ničem nerozhodovali, ale naprosto demokraticky navrhli anketu přístupnou všem Moravanům, tedy obyvatelům Moravy a příslušníkům moravského národa.
Obavy pana předsedy Trnky a jeho Moravanů, tedy straníků, vyzní nepochopitelně, když si uvědomíme, že to, čeho se tolik bojí, sami učinili.
Strana Moravané, poměrně nepočetná a bez zastoupení v takových městech jako Olomouc, Šternberk a jiných významných moravských městech, s volebním ziskem cca 0.20% se usnesla uvnitř sebe, že moravská vlajka bude nějak vypadat a jejich návrh je závazný pro 4 miliony obyvatel Moravy!!!
Vůbec si funkcionáři této strany nelámali hlavu s tím, že stranické rozhodnutí jedné jediné strany má na hony daleko k demokratickému vyjádření vůle všech občanů. I kdyby se návrh politické strany Moravané na podobu moravské vlajky většině obyvatel zamlouval, rozhodně se jim nemůže zamlouvat direktivnost a nadutá nadřazenost, se kterou rozhodli - v počtu kolem dvaceti osob - o čtyřech milionech Moravanů.
Pevně doufám, že ti, co si právě vzpomněli, že s přáním jedné strany mají své zkušenosti, slyší trávu růst.

PhDr.Alena Ovčačíková
prezidentka MNK

Re: Moravané, spojte se! (Hodnocení: 1)
Kým: Doktorka (a.ovcacikova@moravistika.cz) - 22.07. 2012 - 17:42:16
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.durancia.cz
Kolokvium k problematice moravských symbolů mělo za cíl sjednotit používanou podobu prozatímní moravské vlajky, která bude platná do doby, než oficiální moravský zákonodárný sbor rozhodne o její definitivní podobě.
Ze všech navržených vlajek byly vybrány tři s největším počtem kladných hlasů a ty se ucházely o přízeň veřejnosti.
Nejvíce hlasů získala varianta č 1. bikolora, kterou začal po mnoha letech nuceného moravského mlčení v roce 1990 používat Boleslav Bárta, tehdejší vůdčí osobnost všech moravských aktivit.
Skupinka Moravanů, příznivců varianty č. 3, se odmítla s výsledkem smířit a rozpoutala nedůstojnou kampaň proti vítězné variantě. Bohužel, tato malá skupinka Moravanů si neuvědomila, že spouští destruktivní kampaň především proti samotnému národněobrozovacímu procesu Moravy.
Kritika jakéhosi českého historika žiícího v Německu, ohledně podoby moravských vlajek, nemá ve skutečnosti s podobou vlajky vůbec nic společného. Zmíněnému pánovi vadí samotná existence moravské vlajky a moravského národního obrození vůbec.
Jeho argumentace, že se podobou hlásí k Rakousku a je zrádcovská, je směšná. Je-li onen pán skutečně historikem, zabývajícím se dějinami Moravy, je nikoli směšná, ale tristní.
I průměrný historik, který se nezabývá dějinami 19. století ví, že v roce 1848 to byli Čechové, kdo o nějaké samostatnosti Zemí koruny české nechtěli ani slyšet. Jejich politický program se nazýval austroslavismus a čelním představitelem této koncepce byl sice rodem Moravan, ale jinak kovaný Čech, František Palacký.
Tito stoupenci austroslavismu kromě setrvání v habsburském soustátí usilovali o sloučení zemských sněmů českého a moravského v jeden společný orgán, samozřejmě sídlící v Praze a rozhodující i moravské záležitosti z Prahy.
Tato koncepce byla nejen prorakouská, ale byl to i první krok k zotročení Moravy a jejímu počeštění.
Není divu, že se moravští stavové hlasitě ozvali a návrh drtivou většinou zamítli.
Na zájemce o tuto politickou událost čeká ve státním archivu v Olomouci slušná zásoba pramenů.
Otázka zní: Kdo vlastně zrazoval, a co, a koho?
Odborníci na starší historii česko-moravských vztahů by mohli začít argumentovat nešťastným datem 15. 7. 895, kdy český kníže Spytihněv I. poníženě putoval do Řezna k franskému panovníkovi Arnulfovi a žádal ho o pomoc proti Velkomoravské říši, a současně se dobrovolně uvázal v podřízenost východofranské říši.
To je však již dávno a účelem mého příspěvku není historický exkurs. Chci jen všem, kteří se snad zalekli křiklounství českoněmeckého historika zdůraznit, že tak, jako v 10.století, nejde aktérovi o nic jiného, než o zničení Moravy jako území mezi Východem a Západem, které uhýbá východnímu i západnímu meči a kříži, území které je své i po 11 stoletích dehonestace.
Co dodat na závěr? Moravané, držme při sobě a nenechme se rozdělit. Psi štěkají, ale karavana kráčí dál.

PhDr.Alena Ovčačíková prezidentka MNK
UPOZORNĚNÍ! - Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv jeho další šíření je bez písemného souhlasu redakce zakázáno!
© Copyright PRESSCONT® - Czech Internet Agency. 2001-2019. All rights reserved!
You can syndicate our news using the following files: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund

:: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::